Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Prirodna zastita organizma

Prirodno podmladjivanje lica

Prirodne maske za lice

Prirodna nega kose

Arganovo ulje tekuce zlato

Origano ulje

Ricinusovo ulje

Ulje makadamije

Ulje čajevca

Kvasac lekovita svojstva

Lekovite gljive

Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva

Tibetanska gljiva

Stari tibetanski lek

Gljiva Kombuha

Kako napraviti gljivu Kombuhu

Shiitake gljive

Svedska grancica

Karmelićanska vodica

Ruzina vodica

Jaja japanske prepelice

Medicinske pijavice

Cuvarkuca i med

Neka teku med i mleko

Med i cimet za dugovecnost

Zlatno mleko za zglobove

Zeleni orasi sa medom

Med od maslacka

Borov med

Bagremov med

Jogurt i depresija

Voda lek za sve bolesti

Lecenje suncem

Negativni joni

Homeopatija

Magnetna terapija

Akupunktura

Aromaterapija

Reiki

Joga

Meditacija

Bioenergija

Ljudska aura

Boje aure

Makrobiotika

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Istina o maslinovom ulju

Zdrava dijeta za svakog

Vegetarijanski izvori proteina

Dnevni unos kalorija

Intolerancija na gluten

Govedji zelatin za zglobove

Kolagen i koza

Vitamini i minerali

Proteini ili belancevine

Masti

Ugljeni hidrati

Vlakna

Biljna ulja

Omega-3 masne kiseline

Probiotici dobre bakterije

Obuzdajmo zudnju za secerom

Hodanje put do zdravlja

Kako doziveti stotu

Srebro i srebrna voda

Lekovito poludrago kamenje

Zeolit mineral buducnosti

Aktivni ugalj

Soda bikarbona

Kandida, rak i soda bikarbona

Kandida test

Anti kandida dijeta

Kiselost organizma

Kisele i bazne namirnice

Masnoca u krvi

Dijeta protiv holesterola i triglicerida

Mahune pasulja protiv dijabetesa

Najbolje biljke za mozak

Biljka za preciscavanje vode

Glina za lice i kao lek

Prirodom protiv celulita

Kukuruzna svila za mrsavljenje

Regeneracija jetre

Ciscenje jetre

Ciscenje pluca

Detoksikacija organizma

Psenicna trava

Limun univerzalni lek

Najbolja dijeta

Maticnjak lek protiv depresije

Cvekla sprecava starenje

Pelen za vecno zdravlje

Djumbir protiv migrene

Sveti bosiljak kralj biljaka

Dobra stara cikorija

Stevija zamena za secer

Napitak za mrsavljenje

Sok od sargarepe

Cokolada i kakao

Grozdje i vino

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Maslacak kao lek

Kopriva lek protiv anemije

Malina lek protiv steriliteta

Pcele proizvode eliksir mladosti

Propolis pčelinji proizvod

Lecenje propolisom

Maticni mlec

Pcelinji otrov

Pcelinji vosak

Mumio planinski balzam

Konjska mast

Vunene carape

Surutka prijatelj jetre

Jogurt i kako se pravi

Guscija mast protiv bronhitisa

Vitamin C protiv raka

Komarci najopasnija stvorenja

Kako napraviti dezodorans

Zdrava dijeta za svakog

Zdrava dijeta za svakogRigorozna dijeta nije za svakog, pogotovo zbog toga sto se danas propagira veliki broj zaista "opakih" i nezdravih dijeta. Bez poznavanja nutricionisticnih pravila ishrane, tesko je zakljuciti koja je od mnogobrojnih i popularnih dijeta bezbedna a koja bas i nije. Osim toga, striktno propisane dijete primenjene na kratak vremenski period mogu pokazati zeljene rezultate, medjutim ako se nakon toga vrati na ustaljeni nacin ishrane, kilogrami ce se jako brzo vratiti.

Odrzavanje optimalne telesne tezine nije ni malo lak zadatak. Ukoliko vam priroda nije nadarila idealan metabolizam i atletsku figuru, za postizanje optimalne telesne tezine se morate potruditi sami. Mozda ce zvucati surovo, ali uspecete u tome jedino konstantnom primenom zdrave ishrane. Pa da opisemo kako bi trebala da izgleda ta "zdrava dijeta za svakog", uz pomoc koje svako moze da bude zadovoljan svojim izgledom a da pri tom unapredi i svoje zdravstveno stanje organizma.

1. Zaboravite na kratkorocne dijete i ubedite sebe da morate da promenite svoj nacin ishrane i stil zivota. To ce vam mnogo lakse poci za rukom ukoliko imate podrsku porodice, pa pocnete zajednicki da uzivate u pozitivnim promenama.

2. Umerenost u ishrani je kljuc zdrave dijete. Budite umereni i nikada se nemojte prejedati. Cak i kada ste potpuno sami i u svojoj kuci, jedite kao da ste kod nekoga ko vas je prvi put u zivotu pozvao na rucak ili veceru. Dakle, kulturno i umereno.

3. Stavite u upotrebu male tanjire i druge posude iz kojih cete jesti. Trudite se da vam kolicina hrane u tanjiru vizuelno uvek bude pribliznih mera i ne odstupajte od toga. Na primer, jedno parce mesa (piletina, svinjetina, teletina, riba) bi trebalo biti slicno velicini jednog spila karata. Kriska hleba, velicine jednog CD-a, samo malo deblja. Prilozi kao sto su pirinac, krompir, pire krompir ili testenina, oko pola solje od bele kafe. Ukoliko se na kraju obroka ne osecate dovoljno siti, nastavite da jedete jos samo lisnato zeleno povrce jer ne sadrzi mnogo kalorija.

4. Izbacite uobicajene poslastice za kojima sve posezali tokom dana van redovnih obroka i zamenite ih raznobojnim vocem i povcem. Na taj nacin necete unositi veliku kolicinu kalorija a organizmu cete obezbediti obilje vitamina, minerala, vlakana i raznih antioksidansa.

5. Jedite namirnice koje sadrze slozene ugljene hidrate kao sto su mahunarke i integralne zitarice, umesto nasuprot njima nezdrave ugljene hidrate koji se nalaze u rafinisanom seceru, belom brasnu, belom pirincu... Slozeni ugljeni hidrati osim toga sto su zdravi, podsticu sagorevanje kalorija u organizmu, stvaraju osecaj sitosti, daju energiju, a to je ono sto vam je potrebno kada se odlucite za zdravu dijetu.

6. Upotrebljavajte zdrave masti. Kvalitetni izvori masti su neophodni za zdravo funkcionisanje citavog organizma a njih mozete naci u sledecim biljnim uljima: hladno cedjeno maslinovo ulje, kokosovo ulje, laneno ulje, ulje uljane repice. Zatim, u orasastim plodovima (bademi, orasi, lesnici...), semenkama (susama, bundeve, lana...), ribi (skusa, losos, haringa, sardina...).

7. Redukujte konzumaciju nezdravih zasicenih masti koje se pre svega nalaze u namirnicama zivotinjskog porekla a pretezno u crvenom mesu, punomasnom mleku i mlecnim proizvodima.

8. Vodite racuna o tome da unosite dovoljnu kolicinu proteina ali se opet usredsredite na kvalitetne izvore proteina, kao sto su: piletina, curetina, riba, jaja, tofu sir.

9. Ne zaboravite na jogurt i mlade sireve napravljene od obranog mleka sa niskim sadrzajem masti. Tako cete uz mali unos kalorija obezbediti visok unos kalcijuma. Jogurt dodatno povecava apsorpciju kalcijuma i vitamina B u organizmu, unetih kroz druge namirnice. Zdrava dijeta obavezno ukljucuje jogurt jer on podstice mrsavljenje tako sto deluje na gubitak masnog tkiva uz ocuvanje misicne mase.

10. Neka vam predje u naviku da imate vise od tri manja i zdrava obroka preko dana, a poslednji neka bude barem tri sata pre odlaska na spavanje.

11. Nikada nemojte jesti ispred televizora ili kompjutera jer se tada potpuno gubi kontrola nad kolicinom unete hrane.

12. Nemojte jesti kada ste nervozni da bi vam hrana "smirila zivce". U tom slucaju mnogo pametnija i efektivnija metoda je setnja u prirodi.

13. Vezbajte i bavite se sportom koliko mozete, da bi vasa zdrava dijeta bila jos zdravija.

14. Pridrzavajte se ovih pravila do kraja zivota i naviknite sa da uzivate u njima. Ne budite sebicni i ucite druge kako da sa zdravo hrane, da im ne bi bila potrebna nikakva dodatna dijeta koja moze biti rizicna po zdravlje.







Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana