Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Prirodna zastita organizma

Prirodno podmladjivanje lica

Prirodne maske za lice

Prirodna nega kose

Arganovo ulje tekuce zlato

Origano ulje

Ricinusovo ulje

Ulje makadamije

Ulje čajevca

Kvasac lekovita svojstva

Lekovite gljive

Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva

Tibetanska gljiva

Stari tibetanski lek

Gljiva Kombuha

Kako napraviti gljivu Kombuhu

Shiitake gljive

Svedska grancica

Karmelićanska vodica

Ruzina vodica

Jaja japanske prepelice

Medicinske pijavice

Cuvarkuca i med

Neka teku med i mleko

Med i cimet za dugovecnost

Zlatno mleko za zglobove

Zeleni orasi sa medom

Med od maslacka

Borov med

Bagremov med

Jogurt i depresija

Voda lek za sve bolesti

Lecenje suncem

Negativni joni

Homeopatija

Magnetna terapija

Akupunktura

Aromaterapija

Reiki

Joga

Meditacija

Bioenergija

Ljudska aura

Boje aure

Makrobiotika

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Istina o maslinovom ulju

Zdrava dijeta za svakog

Vegetarijanski izvori proteina

Dnevni unos kalorija

Intolerancija na gluten

Govedji zelatin za zglobove

Kolagen i koza

Vitamini i minerali

Proteini ili belancevine

Masti

Ugljeni hidrati

Vlakna

Biljna ulja

Omega-3 masne kiseline

Probiotici dobre bakterije

Obuzdajmo zudnju za secerom

Morske alge

Organska hrana

Hodanje put do zdravlja

Kako doziveti stotu

Srebro i srebrna voda

Lekovito poludrago kamenje

Zeolit mineral buducnosti

Aktivni ugalj

Soda bikarbona

Kandida, rak i soda bikarbona

Kandida test

Anti kandida dijeta

Kiselost organizma

Kisele i bazne namirnice

Masnoca u krvi

Dijeta protiv holesterola i triglicerida

Mahune pasulja protiv dijabetesa

Najbolje biljke za mozak

Biljka za preciscavanje vode

Glina za lice i kao lek

Prirodom protiv celulita

Kukuruzna svila za mrsavljenje

Regeneracija jetre

Ciscenje jetre

Ciscenje pluca

Detoksikacija organizma

Psenicna trava

Limun univerzalni lek

Najbolja dijeta

Maticnjak lek protiv depresije

Cvekla sprecava starenje

Pelen za vecno zdravlje

Djumbir protiv migrene

Sveti bosiljak kralj biljaka

Dobra stara cikorija

Stevija zamena za secer

Napitak za mrsavljenje

Sok od sargarepe

Cokolada i kakao

Grozdje i vino

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Maslacak kao lek

Kopriva lek protiv anemije

Malina lek protiv steriliteta

Pcele proizvode eliksir mladosti

Propolis pčelinji proizvod

Lecenje propolisom

Maticni mlec

Pcelinji otrov

Pcelinji vosak

Mumio planinski balzam

Konjska mast

Vunene carape

Surutka prijatelj jetre

Jogurt i kako se pravi

Guscija mast protiv bronhitisa

Vitamin C protiv raka

Komarci najopasnija stvorenja

Kako napraviti dezodorans

Lekovite gljive i njihove karakteristike

Lekovite gljiveLekovite gljive i mnogobrojni prirodni proizvodi na bazi gljiva, koji imaju relativno slična svojstva i karakteristike, se koriste širom sveta u borbi protiv raka i za poboljšanje i modulisanje imunog sistema ljudskog organizma. Lentinula edodes (shitake gljiva), Grifola frondosa (maitake gljiva), Ganoderma lucidum (manentake) i Cordiceps imaju bogatu istoriju medicinske upotrebe u delovima Azije. Istraživanje je ukazalo da lekovite pečurke imaju mogućnost delovanja protiv kancera, virusa, upala i da mogu da štite jetru.

Predstavljamo vam sedam veoma dobro istraženih lekovitih gljiva sa preventivnim i aktivnim dejstvom protiv raka, bogatih polisaharidima i beta glukanima, primarnim aktivnim sastojcima za jačanje imunog sistema i još dosta toga...

1. Ganoderma lucidum (reishi gljiva, hrastova sjajnica ili gljiva besmrtnosti)

Reishi gljiva spada u veoma lekovite gljive i poznata je već širom planete. Ovo je jedan od velikih tonika dugovečnosti u kineskoj medicini, koji se koristi u lečenju raka u tradicionalnoj i modernoj kineskoj medicini: za poboljšanje vitalnosti, snage i izdržljivosti i da produži život. Reishi gljiva pojačava imuni odgovor, ublažava nuspojave hemoterapije kao što su mučnina i oštećenje bubrega i štiti ćelijsku DNK povećanjem antioksidativnog kapaciteta. Smatra se da bi reishi gljiva mogla biti korisna za one koji imaju probleme s jetrom, obolele od Parkinsonove bolesti i osobe koje se dugotrajno bore protiv stresa, napetosti, anksioznosti i/ili depresije.

2. Šitake (Lentinula edodes), mirisna gljiva

Ovo je nežna i ukusna gljiva, prisutna u mnogim jelima azijske kuhinje. Svrstava se u delikatese i naravno lekovite gljive. Šitake gljive sadrže glukan koji se zove AHCC (eng. active hexose correlated compound) i široko se koristi u alternativnom i komplementarnom tretmanu protiv kancera u Japanu, zbog svojih funkcija za poboljšanje imuniteta. Lentinan, jedinjenje koje se nalazi u šitake gljivama, koristi se kao intravenozni lek protiv raka, sa antitumorskim svojstvima. Kliničke studije su povezale lentinan sa višom stopom preživljavanja, višim kvalitetom života i smanjenjem vraćanja kancera.



3. Cordyceps sinensis (kineska gljiva-gusenica)

Kineska gljiva-gusenica (kordiceps) deluje kao imuno stimulator podizanjem nivoa T ćelija, koje se bore protiv kancera i virusa, i prirodnih ćelija ubica i produžava život belim krvnim zrncima, uz poboljšanje rezolucije infekcija. Ova gljiva je pokazala svoj lekovita svojstva protiv tumora i štiti bubrege od nuspojava hemoterapije. Upravo od ove lekovite gljive se proizvodi jedan od najšire korišćenih tonika u raznim formulama za borbu protiv raka u kineskoj medicini.

4. Grifola frondosa (maitake gljiva)

Maitake gljiva se koristi u tradicionalnoj kineskoj i japanskoj medicini kao lekovita gljiva koja ima moć da pojača imuni sistem. To je inače i jedna od glavnih gljiva u japanskoj kuhinji. Istraživanja su pokazala da može povećati i urođeni imuni odgovor da se bori protiv infekcija, kao i adaptivni imuni odgovor koji daje dugoročno poboljšanje imunog zdravlja. Maitake gljiva takođe štiti ćelije sa svojim antioksidativnim svojstvima i smanjuje inflamatorni faktor COX2 enzim, koji je tako uobičajen u fiziologiji kancera. Studije su takođe pokazale da maitake ima potencijalna anti-metastatska svojstva, koja inhibiraju proliferaciju i širenje raka.

5. Čaga (Inonotus obliquus)

Čaga se koristi kao lekovita gljiva u ruskoj i istočno-evropskoj tradicionalnoj medicini. Čaga je proučavana kao potencijalni agens protiv kancera. Čaga lekovita gljiva sadrži betulin, koji je prekursor betulinske kiseline, za koju je pokazano da inhibira enzim topoizomerazu, koji podstiče razvoj raka. Betulinska kiselina može da bude aktivna protiv raka kože, mozga, jajnika i karcinoma glave i vrata, podsticanjem apoptoze ili prirodnog napredovanja programirane ćelijske smrti. Ćelije raka ne prolaze kroz ovaj prirodni životni ciklus i ne umiru.

6. Gljiva kombuha

Gljiva kombuha je i na našim prostorima veoma poznata kao lekovita gljiva. Od nje se dobija kombuha čaj. Zdravstvene prednosti kombuha čaja su u rasponu od poboljšanog varenja, detoksikacije, smanjenja bola usled artritisa, pa sve do snižavanja nivoa holesterola. Kombuha pomaže i u obnavljanju creva i pružanju pomoći kod čira na želucu. Kombuha je bogata i antioksidantima, te poseduje antimikrobna svojstva i pomaže u tretmanu raka i dijabetesa i doprinosi očuvanju ćelijskog zdravlja i jačem imunom sistemu organizma.
Kombuha čaj je osvežavajući napitak, koji se dobija fermentacijom zaslađenog čaja sa simbiotičkom asocijacijom sirćetne kiseline, bakterija i specifičnih kultura kvasaca. Poreklom iz severo-istočnog dela Kine, ova čudesna lekovita gljiva je cenjena zbog svog jedinstvenog, osvežavajućeg ukusa i impresivnog niza medicinskih prednosti.
Međutim, moramo ipak reći da ''kombuha gljiva'' zapravo nema veze sa gljivama, već je ovde u pitanju specifična bakterijska kolnija, koja svojim izgledom apsolutno podseća na gljive.

7. Tibetanska gljiva (kefirna ili mlečna gljiva)

Tibetanska gljiva je još jedna koja je zaista vredna pažnje, kada su u pitanju lekovite gljive. Ali i tu postoji zabluda, koja srećom ne umanjuje njenu lekovitost.
Verujemo da ste svi već čuli za popularan, ukusan, osvežavajući i lekoviti napitak ''kefir''. Međutim, kao i u slučaju gljive kombuhe, kefirna zrnca koja se koriste za pripremu kefira nisu zapravo gljive. Ova kefirna zrnca izgledom podsećaju na kuvani karfiol, a po sastavu sadrže proteine, amino-kiseline, lipide i rastvorljive polisaharide. Takođe sadrže i simbiozu između velikog broja dobrih, mlečno-kiselih bakterija, sirćetnih bakterija i sojeva kvasaca. Tibetanska gljiva se koristi kod kardiovaskularnih tegoba, deluje kao prirodni antibiotik, neutrališe toksine u crevima, poboljšava kvalitet crevne flore, jača imunitet, deluje protiv upala i infekcija, snižava holesterol i krvni pritisak i slično.

* * *

To bi bile najpoznatije lekovite gljive i njihove karakteristike.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana