Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Organska hrana

Makrobioticka ishrana

Integralne zitarice

Mahunarke

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Morske alge

Riblje ulje

Kokosovo ulje

Masline i maslinovo ulje

Lan i laneno ulje

Susam beli i crni

Cija semenke

Leblebija i njena svojstva

Azuki pasulj

Javorov sirup

Jaja japanske prepelice

Med eliksir zdravlja

Orah hrana za mozak

Indijski orah

Badem snizava holesterol

Surutka prijatelj jetre

Kozje mleko

Jogurt produzava zivot

Rukola podize nivo energije

Kacamak dijeta

Banana i dijeta

Cokolada i kakao

Sok od sargarepe

Celer i limun protiv holesterola

Pomorandza zimi i leti

Limun i rak

Med i cimet za dugovecnost

Nar za plodnost

Borovnica za vid

Cicoka za dijabeticare

Namirnice za detoksikaciju

Namirnice protiv holesterola

Hrana za mrsavljenje

Hrana za srecu

Vitamini u tegli

5 sljiva dnevno

6 stabljika maslacka

Graviola leci rak

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Aronija sibirska borovnica

Godži bobice za zdravlje ljudi

Acai bobice

Malina

Sumske jagode

Grozdje i vino

Kupine i kupinovo vino

Tresnje protiv reume

Visnje za bolji san

Grasak ubrzava metabolizam

Cvekla sprecava starenje

Breskva za pravilan rast

Kajsija i njena kostica

Jedan kivi dnevno

Spargla i asparagin

Lubenica i likopen

Dinja sadrzi zeaksantin

Paradajz cisti organizam

Brusnica jak antioksidans

Jabuka najbolja preventiva

Jabukovo sirce

Medno sirce

Voda i limun

Da li je soja zdrava

Kako se pravi senf

Kikiriki puter - da ili ne

Psenicne mekinje

Psenicne klice

Kukuruz

Ovas ili zob

Proso

Heljda protiv hipertenzije

Paprika bogata fitohemikalijama

Beli luk kao lek

Crni luk

Crvena i crna rotkva

Ljuta cili paprika

Kinoa hrana astronauta

Kupus za drugu planetu

Cimet za mrsavljenje

Articoka plemeniti pupoljak

Avokado

Brokoli

Bundeva

Zdrava domaca zimnica

Cokolada i kakao

Cokolada i kakaoCokolada je vec dugo vremena najomiljenija poslastica na planeti. Mada je bije los glas o tome da kvari zube i goji, tesko da mozemo zauvek da se odreknemo njenog neodoljivog ukusa za koji je zasluzan kakao, osnovni sastojak cokolade. Naucni krugovi kazu da nema ni potrebe odricati se ovog kakao uzitka ali ipak ne treba preterivati. I ne samo to, cokolada i kakao cak mogu posluziti i kao lek protiv mnogih ozbiljnih bolesti.

Cokolada

Pa da vidimo sta se to sve krije u 100 grama cokolade? Osim kakao mase u sastav cokolade ulazi kakao buter, aroma vanile, secer i emulgator lecitin. Ova crna poslastica je bogata mineralima tako da 100 grama kvalitetne ciste cokolade sadrzi oko 3 mg gvozdja, 12 mg natrijuma, 100 mg kalcijuma, 280 mg fosfora, 300 mg magnezijuma i cak 400 mg kalijuma. Pored toga tu su i ugljeni hidrati, masti, belancevine, celuloza i kofein. Sto se vitamina tice u cokoladi su se smestili B1, B2, B5, B6 i E vitamin.

Naucna istrazivanja pokazuju da crna cokolada podize nivo dobrog holesterola i smanjuje nivo loseg holesterola u krvi, ukoliko se dnevno unosi oko 16 grama ove vrste cokolade. Zatim, crna cokolada utice na podizanje nivoa hormona srece sto znaci da popravlja raspolozenje i ublazava depresiju. Konzumiranjem samo jedne kockice crne cokolade dnevno mozemo ojacati mentalne sposobnosti kao sto su budnost, koncentracija i pamcenje. Cokolada je vekovima poznata i kao mocan afrodizijak. Kockica kvalitetne crne cokolade sadrzi istu kolicinu flavonoida koliko se nalazi u jednoj casi crnog vina. Povoljno utice na rad srca a najnovija istrazivanja nagovestavaju da moze pomoci u lecenju pacijenata obolelih od ciroze jetre i da suzbija kasalj jer ima slicno dejstvo kao i sirup protiv kaslja.

Ipak oprezno sa ovom poslasticom jer verovali ili ne, preterana upotreba cokolade, osim gojaznosti moze prouzrokovati nesanicu i razdrazljivost.

Kakao

Indijanska plemena severne Amerike cesto su u lekovite svrhe upotrebljavala kakao a do koje mere se cenila ova biljka govori cinjenica da su se kakao zrna cak upotrebljavala i kao novac.
Astecki vladar iz XVI veka Montezuma posebno je obozavao kakao napitak koji je praktikovao da pije iz zlatnih casa. Prica se da je nakon ispijanja napitka case bacao u jezero koje je vremenom preraslo u pravi zlatni rudnik. I da je u svom trezoru umesto zlata, cuvao 960.000.000.000 zrna kakaa.
Kakao drvo bilo je cenjeno i u vreme Maja i Inka kao poseban dar bogova.
Kakao se u proslosti, izmedju ostalog koristio i kao lek za srcana oboljenja.

Sada da se vratimo u sadasnjost gde se zna da kakao sadrzi visok nivo magnezijuma koji pozitivno deluje na mozak, misice, organe za disanje, jaca kosti. Sadrzi triptofan koji u organizmu oslobadja serotonin, poznat kao hormon srece i dobrog raspolozenja. Teobromin koji okrepljuje organizam, podize koncentraciju i ostale intelektualne sposobnosti. Kalijum koji igra bitnu ulogu kada je u pitanju regulacija vode u telu i regulacija srcanog ritma. Osim toga, kakao sadrzi antioksidante uz ciju se pomoc organizam bori protiv slobodnih radikala, starenja, raka...

Savremena nauka kaze da kakao u stvari sadrzi skoro 300 razlicitih hemijskih sastojaka i spada u grupu najhranjivijih biljaka.

Na kraju price evo i jednog saveta: za sto bezbolnije odvikavanje od kafe u svako doba dana, najbolje ce posluziti kakao napitak.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana