Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Organska hrana

Makrobioticka ishrana

Integralne zitarice

Mahunarke

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Morske alge

Riblje ulje

Kokosovo ulje

Masline i maslinovo ulje

Lan i laneno ulje

Susam beli i crni

Cija semenke

Leblebija i njena svojstva

Azuki pasulj

Javorov sirup

Jaja japanske prepelice

Med eliksir zdravlja

Orah hrana za mozak

Indijski orah

Badem snizava holesterol

Surutka prijatelj jetre

Kozje mleko

Jogurt produzava zivot

Rukola podize nivo energije

Kacamak dijeta

Banana i dijeta

Cokolada i kakao

Sok od sargarepe

Celer i limun protiv holesterola

Pomorandza zimi i leti

Limun i rak

Med i cimet za dugovecnost

Nar za plodnost

Borovnica za vid

Cicoka za dijabeticare

Namirnice za detoksikaciju

Namirnice protiv holesterola

Hrana za mrsavljenje

Hrana za srecu

Vitamini u tegli

5 sljiva dnevno

6 stabljika maslacka

Graviola leci rak

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Aronija sibirska borovnica

Godži bobice za zdravlje ljudi

Acai bobice

Malina

Sumske jagode

Grozdje i vino

Kupine i kupinovo vino

Tresnje protiv reume

Visnje za bolji san

Grasak ubrzava metabolizam

Cvekla sprecava starenje

Breskva za pravilan rast

Kajsija i njena kostica

Jedan kivi dnevno

Spargla i asparagin

Lubenica i likopen

Dinja sadrzi zeaksantin

Paradajz cisti organizam

Brusnica jak antioksidans

Jabuka najbolja preventiva

Jabukovo sirce

Medno sirce

Voda i limun

Da li je soja zdrava

Kako se pravi senf

Kikiriki puter - da ili ne

Psenicne mekinje

Psenicne klice

Kukuruz

Ovas ili zob

Proso

Heljda protiv hipertenzije

Paprika bogata fitohemikalijama

Beli luk kao lek

Crni luk

Crvena i crna rotkva

Ljuta cili paprika

Kinoa hrana astronauta

Kupus za drugu planetu

Cimet za mrsavljenje

Articoka plemeniti pupoljak

Avokado

Brokoli

Bundeva

Zdrava domaca zimnica

Susam

SusamSusam (Sesamum indicum i Sesamum orientale) je jedan od najčešćih sastojaka koji se koristi za pripremu brojnih tradicionalnih jela, hleba i peciva, kolača i slatkiša i raznovrsnih namaza. On je omiljena namirnica stanovnika severnoafričkog i orijentalnog dela planete, često ga upotrebljavaju ljudi širom sveta, a odavno se uselio i u srpsku, domaću kuhinju. Na našu sreću, jer susam je rezervoar hranljivih materija.

Ova visoka jednogodišnja biljka, lepih zvonastih cvetova i mahunastih plodova jedna je od najstarijih biljaka na svetu koja se uzgaja zbog semena aromatičnog mirisa (najmanje 5.000 godina). U današnje vreme najveći proizvođači susama su Kina, Indija i Sudan, a u upotrebi su seme i ulje susama.

Poslednjih decenija pojavljuju se brojni naučni dokazi koji potvrđuju lekovita svojstva susama. Ovo seme u sebi sadrži preko 50% visokokvalitetnog ulja uz brojne minerale, vitamine i biljna vlakna koji doprinose opštem zdravlju organizma. Za njegovo terapetusko dejstvo znali su još stari Egipćani i Rimljani, pa su ga uzimali da bi povećali snagu i izdržljivost. žene iz drevnog Vavilona koristile su susam u kombinaciji sa medom za održavanje mladosti i lepote.

Po nekim istraživanjima određene komponente susama poseduju preko 30 lekovitih karakteristika, što ga svrstava u nutricionistički bogate, a pritom vrlo dostupne namirnice. Naime, seme susama je jedan od najkorisnijih dodataka ishrani, dok se njegovo ulje zbog svog kvaliteta može koristiti kao adekvatna zamena za maslinovo ulje. Susamovo ulje je izuzetno postojano na visokim temperaturama, pa je zdrava alternativa ostalim uljima prilikom termičke obrade namirnica.

Beli i crni susam

Beli i crni susamSvima nam je dobro poznat susam kao seme koje je svetle boje, međutim neki od nas su imali prilike da vide i probaju crni susam. Dakle, osim belog postoji i crni susam, ali kakva je suštinska razlika između njih? U pitanju je potpuno isto seme samo što je beli susam očišćen od svoje tamne opne a crni nije.

Crni susam je zbog toga bogatijeg i jačeg ukusa, a sadrži i veći procenat kalcijuma od belog susama. Nemamo potrebe da opisujemo ukus belog susama, jer ne postoji osoba koja ga nije probala, a oni koji su probali crni susam obično ga porede sa ukusom koji je negde između kafe i crne čokolade.

Bez obzira da li je u pitanju beli ili crni susam, obe vrste izuzetno su bogate hranljivim i lekovitim materijama. Od crnog susama, na primer, dobija se kvalitetno ulje koje se upotrebljava u medicinske svrhe. Beli susam je široko rasprostranjeno seme koje nam može pružiti dosta blagodeti.

Susam kao lek

Susam je izuzetno koristan za opštu dobrobit čitavog organizma, ali i kao prevencija i lek za mnogobrojne tegobe. On je izuzetno bogat gvožđem, pa se sa samo 50g susama mogu zadovoljiti dnevne potrebe za ovim važnim mineralom. Zbog toga je odličan saveznik u borbi protiv anemije i umora koji je jedan od glavnih simptoma ove bolesti.

Osim gvožđa, susam spada u namirnice koje sadrže velike količine kalcijuma, te se preporučuje kao dodatni izvor ljudima koji imaju deficit ovog minerala. U 100g susama nalazi se čak 783mg kalcijuma, a telo ga lako i u potpunosti apsorbuje. Istraživanja su pokazala da u susamu ima više kalcijuma nego u čaši mleka, stoga je i više nego koristan za zdravlje zuba i koštanog sistema.

Dodatnoj gustini kostiju doprinosi i cink kojim susamove semenke i ulje obiluju. Cink u susamovom ulju pri spoljnoj upotrebi pomaže lepšem izgledu kože, čineći je mekom i sjajnom. Takođe cink je važan za sve metaboličke procese u telu, za pravilan rad žlezde hipofize, pankreasa i polnih žlezda. Susam je od davnina poznat i kao snažan afrodizijak, pa se koristi za pripermu napitaka i preparata za potenciju.

Susam je jedna od top 10 namirnica po količini magnezijuma u sebi. Zbog toga se često koristi za snižavanje krvnog pritiska, opuštanje mišića i oslobađanje od stresa.

Znatne količine bakra u susamu doprinose smanjenju otoka i bola koji se javlja kod artritisa.

Seme susama ima najveću koncentraciju fitosterola među svim biljkama. To je supstanca vrlo slična holesterolu, pa se susam može upotrebljavati i za redukciju lošeg holesterola i šećera u krvi. Sezamin i sezamolin su biljna vlakna kojima susam obiluje, a ona takođe doprinose smanjenju holesterola i visokog krvnog pritiska.

Susamovo ulje zbog izrazitih antikoagulativnih osobina trebalo bi svakodnevno da upotrebljavaju osobe koje spadaju u rizičnu grupu za pojavu krvnog ugruška - tromba. Ovo ulje ima i laksativno dejstvo pa je odlično sredstvo za podsticanje redovnog pražnjenja creva, ali i pomoć kod bolnih i upaljenih hemoroida.

Ulje od semenki susama pozitivno dejstvo pokazuje i kod promena na koži poput opekotina, bradavica, bubuljica i čireva. Tome doprinosi i znatna količina vitamina E koju susam sadrži, a koji je poznat kao izvrstan antioksidans i borac protiv starenja ćelija.

Susam se može koristiti za negu i podsticanje rasta kose, sprečavanje peruti i opadanja vlasi. Pored semenki, u ovu svrhu upotrebljavaju se listovi i koren ove biljke.

Preparati na bazi susama pokazali su se veoma efikasnim pri tretiranju bolesti respiratornih organa, kao što su astma, bronhitis, kašalj i upala pluća.

Susam je bogat masnim kiselinama i lecitinom tako da je od izuzetne koristi osobama koje se izlažu intelektualnom naporu i potrebno je da održe koncentraciju na visokom nivou.

Pripremite sami - lako i brzo

Savetujemo vas da semenke susama kupujete u manjim količinama, jer dužim stajanjem na vazduhu brzo užegnu.

Takođe, da bi se u potpunosti svarile a hranljive materije u potpunosti iskoristile, pre konzumacije potrebno je semenke malo istucati i zgnječiti. U suprotnom, samo će proći kroz sistem za varenje.

Evo nekoliko proverenih recepata od susama koje lako možete pripremiti kod kuće i time pomoći sebi i drugima kod nekih tegoba koje se često sreću.

1. Susam protiv migrene: 2 kašike susamovog ulja pomešati sa 10 kapi etarskog ulja eukaliptusa i bora. Smesu zagrejati i dobro promešati. Natopiti gazu i staviti kao oblogu na glavu 30 minuta.

2. Ako vam je potreban kalcijum: Svako veče pre spavanja potopite 1 supenu kašiku susamovog semena u 1/2 litra jogurta i ostavite da odstoji do ujutru, pa to popijte na prazan stomak ili uz doručak.

3. Za čišćenje krvnih sudova: Jednu kafenu kašiku susamovog semena dobro istucati, pa preliti čašom crnog vina. U manjim gutljajima piti ovaj napitak u toku celog dana.

4. Susam protiv hemoroida: Supenu kašiku susamovog semena samleti i dobro izmešati sa 2 kašike vode dok ne nastane homogena pasta. Zatim dodati kašičicu maslaca i dobro umutiti. Namazati na parče tosta i pojesti.

5. Protiv kašlja i prehlade: Kafenu kašiku susamovog semena preliti čašom proključale vode i ostaviti da vri još 2 minuta. U to dodati kašičicu lanenog semena, pola kašičice soli i kašiku meda. Sve promešati da se dobro sjedini i poklopiti da odstoji. Kada se ohladi, procediti i piti po nekoliko gutljaja pre spavanja.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana