Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Organska hrana

Makrobioticka ishrana

Integralne zitarice

Mahunarke

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Morske alge

Riblje ulje

Kokosovo ulje

Masline i maslinovo ulje

Lan i laneno ulje

Susam beli i crni

Cija semenke

Leblebija i njena svojstva

Azuki pasulj

Javorov sirup

Jaja japanske prepelice

Med eliksir zdravlja

Orah hrana za mozak

Indijski orah

Badem snizava holesterol

Surutka prijatelj jetre

Kozje mleko

Jogurt produzava zivot

Rukola podize nivo energije

Kacamak dijeta

Banana i dijeta

Cokolada i kakao

Sok od sargarepe

Celer i limun protiv holesterola

Pomorandza zimi i leti

Limun i rak

Med i cimet za dugovecnost

Nar za plodnost

Borovnica za vid

Cicoka za dijabeticare

Namirnice za detoksikaciju

Namirnice protiv holesterola

Hrana za mrsavljenje

Hrana za srecu

Vitamini u tegli

5 sljiva dnevno

6 stabljika maslacka

Graviola leci rak

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Aronija sibirska borovnica

Godži bobice za zdravlje ljudi

Acai bobice

Malina

Sumske jagode

Grozdje i vino

Kupine i kupinovo vino

Tresnje protiv reume

Visnje za bolji san

Grasak ubrzava metabolizam

Cvekla sprecava starenje

Breskva za pravilan rast

Kajsija i njena kostica

Jedan kivi dnevno

Spargla i asparagin

Lubenica i likopen

Dinja sadrzi zeaksantin

Paradajz cisti organizam

Brusnica jak antioksidans

Jabuka najbolja preventiva

Jabukovo sirce

Medno sirce

Voda i limun

Da li je soja zdrava

Kako se pravi senf

Kikiriki puter - da ili ne

Psenicne mekinje

Psenicne klice

Kukuruz

Ovas ili zob

Proso

Heljda protiv hipertenzije

Paprika bogata fitohemikalijama

Beli luk kao lek

Crni luk

Crvena i crna rotkva

Ljuta cili paprika

Kinoa hrana astronauta

Kupus za drugu planetu

Cimet za mrsavljenje

Articoka plemeniti pupoljak

Avokado

Brokoli

Bundeva

Zdrava domaca zimnica

Čičoka za dijabetičare

CicokaBiljka čičoka nosi latinski naziv Helianthus tuberosus. Nas narod je naziva i divlji krompir, dok je sirom sveta poznata kao Jerusalem artičoka. Jestivi deo biljke je koren i izgledom veoma podseća na djumbir a njeni cvetovi na suncokret. Čičoka zapravo i spada u jednu vrstu suncokreta.

Jerusalem artičoka je vrlo hranljiva jer sadrži visok nivo ugljenih hidrata. Preciznije, u 100 grama nalazi se: 17,44 grama ugljenih hidrata, 11-14 grama inulina, 2 grama belančevina, 1,6 grama dijetalnih vlakana, 4 mg vitamina C, 0,2 mg vitamina B1, 0,1 mg vitamina B6, 3,4 mg gvoždja, 429 mg kalijuma. Ukupna energetska vrednost iznosi 73 kCal.

Očigledno je da čičoka sadrži više kalijuma nego banane koje su čuvene po svom visokom sadržaju ovog minerala (100 grama čičoka sadrži 429 miligrama kalijuma, dok se u 100 grama banana nalazi 358 miligrama kalijuma.

Medjutim, ono sto čičoku čini naročito interesantnom nije kalijum već inulin, zbog kojeg je ovo odlična hrana za dijabetičare. Čičoka je dijabetičarima zdravija zamena za krompir jer umesto skroba sadrži inulin. On spada u polisaharide i razvija se iz fruktoze, za razliku od skroba koji se sastoji od glukoze. Inulin ne izaziva nagli skok sećera u krvi zato sto se tek u jetri razgradjuje na fruktozu, koja se na dalje u organizmu iskorisćava bez potrebe za insulinom. To je znatna razlika i prednost u odnosu na skrob iz krompira koji se razgradjuje na glukozu jos u ustima, a posledica je nagli skok sećera u krvi. To je itekako čvrst razlog da se osobe koje boluju od dijabetesa umesto krompira opredele za čičoku.

Što se tiče svih ostalih ljudi, čičoka ima jos dosta pozitivnih karakteristika koje je čine uopšteno poželjnom i korisnom namirnicom. Inulin u procesu varenja deluje kao probiotik, to znači da hrani dobre bakterije i umanjuje nivo losih bakterija, a ujedno olaksava verenje hrane. Zatim, zbog visokog nivoa probiotika i nesvarljivih vlakana na pozitivan način menja sistem na koji organizam preradjuje masti, a to utiče na smanjenje nivoa triglicerida i holesterola u krvi. Vredi reći i to da se konzumacijom čičoke organizmu obezbedjuje vise vitamina i minerala uz uobičajeno isti unos hrane, jer inulin podstiče apsorpciju hranljivih materija, pa se preporučuje svim hroničnim bolesnicima, naročito onima koji imaju poremećaj metaboličkih procesa.

Koliko je zahvalna gledajući njena nutritivna svojstva, jerusalem artičoka je isto toliko zahvalna i kada je u pitanju njena primenljivost u ishrani. Blago je slatkasta i dovoljno ukusna da joj retko kada mogu zameriti i oni najprobirljiviji na hranu. Može se jesti u svežem obliku ili termički obradjena i to na sve moguće načine. Dakle, od sveže čičoke se može napraviti salata a za sve ostale specijalitete može se slobodno pustiti mašti na volju. Od nje se prave ukusne supe i ćorbe, pire po tradicionalnom receptu za klasičan pire krompir, raznovrsna jela iz rerne u bezbrojnim kombinacijama sa drugim povrćem i mesom...

Čičoka je za svakog kulinara pitoma, jednostavna i fleksibilna, kao i krompir, toliko da svako od nje moze napraviti nesto ukusno, ali i zdravo.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana