Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Organska hrana

Makrobioticka ishrana

Integralne zitarice

Mahunarke

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Morske alge

Riblje ulje

Kokosovo ulje

Masline i maslinovo ulje

Lan i laneno ulje

Susam beli i crni

Cija semenke

Leblebija i njena svojstva

Azuki pasulj

Javorov sirup

Jaja japanske prepelice

Med eliksir zdravlja

Orah hrana za mozak

Indijski orah

Badem snizava holesterol

Surutka prijatelj jetre

Kozje mleko

Jogurt produzava zivot

Rukola podize nivo energije

Kacamak dijeta

Banana i dijeta

Cokolada i kakao

Sok od sargarepe

Celer i limun protiv holesterola

Pomorandza zimi i leti

Limun i rak

Med i cimet za dugovecnost

Nar za plodnost

Borovnica za vid

Cicoka za dijabeticare

Namirnice za detoksikaciju

Namirnice protiv holesterola

Hrana za mrsavljenje

Hrana za srecu

Vitamini u tegli

5 sljiva dnevno

6 stabljika maslacka

Graviola leci rak

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Aronija sibirska borovnica

Godži bobice za zdravlje ljudi

Acai bobice

Malina

Sumske jagode

Grozdje i vino

Kupine i kupinovo vino

Tresnje protiv reume

Visnje za bolji san

Grasak ubrzava metabolizam

Cvekla sprecava starenje

Breskva za pravilan rast

Kajsija i njena kostica

Jedan kivi dnevno

Spargla i asparagin

Lubenica i likopen

Dinja sadrzi zeaksantin

Paradajz cisti organizam

Brusnica jak antioksidans

Jabuka najbolja preventiva

Jabukovo sirce

Medno sirce

Voda i limun

Da li je soja zdrava

Kako se pravi senf

Kikiriki puter - da ili ne

Psenicne mekinje

Psenicne klice

Kukuruz

Ovas ili zob

Proso

Heljda protiv hipertenzije

Paprika bogata fitohemikalijama

Beli luk kao lek

Crni luk

Crvena i crna rotkva

Ljuta cili paprika

Kinoa hrana astronauta

Kupus za drugu planetu

Cimet za mrsavljenje

Articoka plemeniti pupoljak

Avokado

Brokoli

Bundeva

Zdrava domaca zimnica

Riblje ulje

Riblje uljeDa riblje ulje moze poboljsati zdravstveno stanje naseg organizma vec odavno nije nikakva tajna, zato hajde da sagledamo kakve su njegove konkretne zdravstvene prednosti i lekovita svojstva.

Najbitniji sastojak koji riblje ulje cini toliko lekovitim jesu omega-3 masne kiseline. Dakle, omega-3 masne kiseline imaju veoma povoljan uticaj na zdravo funckionisanje kardiovaskularnog sistema, mozga, daju podrsku imunoloskom sistemu, deluju antioksidativno, podsticu metabolizam koze i jos mnogo toga.

Kao prvo, riblje ulje nam je od velike koristi jos i pre nego sto se rodimo. Ono se preporucuje u ishrani trudnica za održavanje zdrave trudnoce. Brojna naucna ispitivanja pokazuju da je posebno bitno za razvoj mozga bebe. Tako postoje podaci o tome da deca cije su majke uzimale riblje ulje za vreme trudnoce kao dodatak ishrani, imaju veci nivo inteligencije i redju pojavu mentalnih nedostataka.

Kada se rodimo riblje ulje nam pruza energiju koja stimulise brzi prenos impulsa iz jedne celije u drugu. To nam daje brzinu misli, lakse skladistenje podataka u memoriju i ponovno preuzimanje podataka u zavisnosti od potrebe. Kako preterana konzumacija alkohola umanjuje nivo omega-3 masnih kiselina u organizmu (pogotovo u mozgu), što vremenom dovodi do raznih nervnih oboljenja, tako riblje ulje smanjuje mogucnost takvih ostecenja.

Riblje ulje kao prirodni lek za srce i druge kardiovaskularne bolesti sve je vise u upotrebi. Redovna konzumacija ribljeg ulja znacajno umanjuje rizik od srcanog udara i to do 45%, ublazava aritmije srca, snizava krvni pritisak, snizava nivo holesterola u krvi, sprecava nastanak tromba i u svakom slucaju povoljno utice na kvalitet zivota osoba koje su pretrpele srcani udar.

Jedno istrazivanje koje je sprovedeno u Australiji pokazalo je da riblje ulje normalizuje nivo serotonina, kojem dugujemo za "dobro raspoloženje". Zato se redovan unos ribljeg ulja preporucuje i kao lek protiv depresije, neprijatnih simptoma menopauze i slicnih pojava koje nam kvare raspolozenje.

Zatim, riblje ulje povoljno utice na vid, sprecava isusivanje oka, ublazava simptome bronhitisa, bronhijalne astme, artritisa i raznih koznih oboljenja.

Prema najnovijim istrazivanjima, u ribljem ulju se cak moze pronaci spas od prevremenog starenja organizma i nastanaka raka.

Na kraju da kazemo da se riblje ulje moze nabaviti u apotekama u vidu granula ali je mozda ipak bolje ukoliko ga unosimo konzumacijom sveze masnije ribe kao sto su skuša, tunjevina ili haringa.


* * *


Napomena: Americki lekari sa Univerziteta u Michiganu preporucuju oprez osobama koje pate od hronicnih bolesti creva jer su ustanovili da u takvim slucajevima preterani unos ribljeg ulja, tacnije dokozaheksaenoinske kiseline (DHA) koja se u njemu nalazi, moze izazvati i neke nuspojave kao sto su razvoj kolitisa (upala sluzokože debelog creva) i raka debelog creva.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana