Lekovite biljke - Prirodni lekovi - Prirodne metode lečenja - Recepti i saveti za prirodno lečenje

Priroda i zdravlje

Lekovite biljke

Hrana kao lek

Prirodno lecenje

Tablica kalorija

Prirodna zastita organizma

Prirodno podmladjivanje lica

Prirodne maske za lice

Prirodna nega kose

Arganovo ulje tekuce zlato

Origano ulje

Ricinusovo ulje

Ulje makadamije

Ulje čajevca

Kvasac lekovita svojstva

Lekovite gljive

Hrastova sjajnica ili Reishi gljiva

Tibetanska gljiva

Stari tibetanski lek

Gljiva Kombuha

Kako napraviti gljivu Kombuhu

Shiitake gljive

Svedska grancica

Karmelićanska vodica

Ruzina vodica

Jaja japanske prepelice

Medicinske pijavice

Cuvarkuca i med

Neka teku med i mleko

Med i cimet za dugovecnost

Zlatno mleko za zglobove

Zeleni orasi sa medom

Med od maslacka

Borov med

Bagremov med

Jogurt i depresija

Voda lek za sve bolesti

Lecenje suncem

Negativni joni

Homeopatija

Magnetna terapija

Akupunktura

Aromaterapija

Reiki

Joga

Meditacija

Bioenergija

Ljudska aura

Boje aure

Makrobiotika

Ishrana i zablude

Hrana kao ljudski organi

Istina o maslinovom ulju

Zdrava dijeta za svakog

Vegetarijanski izvori proteina

Dnevni unos kalorija

Intolerancija na gluten

Govedji zelatin za zglobove

Kolagen i koza

Vitamini i minerali

Proteini ili belancevine

Masti

Ugljeni hidrati

Vlakna

Biljna ulja

Omega-3 masne kiseline

Probiotici dobre bakterije

Obuzdajmo zudnju za secerom

Morske alge

Organska hrana

Hodanje put do zdravlja

Kako doziveti stotu

Srebro i srebrna voda

Lekovito poludrago kamenje

Zeolit mineral buducnosti

Aktivni ugalj

Soda bikarbona

Kandida, rak i soda bikarbona

Kandida test

Anti kandida dijeta

Kiselost organizma

Kisele i bazne namirnice

Masnoca u krvi

Dijeta protiv holesterola i triglicerida

Mahune pasulja protiv dijabetesa

Najbolje biljke za mozak

Biljka za preciscavanje vode

Glina za lice i kao lek

Prirodom protiv celulita

Kukuruzna svila za mrsavljenje

Regeneracija jetre

Ciscenje jetre

Ciscenje pluca

Detoksikacija organizma

Psenicna trava

Limun univerzalni lek

Najbolja dijeta

Maticnjak lek protiv depresije

Cvekla sprecava starenje

Pelen za vecno zdravlje

Djumbir protiv migrene

Sveti bosiljak kralj biljaka

Dobra stara cikorija

Stevija zamena za secer

Napitak za mrsavljenje

Sok od sargarepe

Cokolada i kakao

Grozdje i vino

Mangostin lekovito tropsko voce

Japanska kaki jabuka

Maslacak kao lek

Kopriva lek protiv anemije

Malina lek protiv steriliteta

Pcele proizvode eliksir mladosti

Propolis pčelinji proizvod

Lecenje propolisom

Maticni mlec

Pcelinji otrov

Pcelinji vosak

Mumio planinski balzam

Konjska mast

Vunene carape

Surutka prijatelj jetre

Jogurt i kako se pravi

Guscija mast protiv bronhitisa

Vitamin C protiv raka

Komarci najopasnija stvorenja

Kako napraviti dezodorans

Ulje makadamije

Ulje makadamijeUlje makadamije mnogi smatraju jednim od najsavršenijih i najkompletnijih ulja sa mnogostrukom primenom, kako u zdravstvene tako i u kozmetičke svrhe.

Ulje makadamije dobija se iz oraha makadamije (lat. Macadamia integrifiola), koji je poreklom iz Australije, a danas se uzgaja i u drugim zemljama koje imaju pogodnu klimu. Stabla makadamije narastaju i do 13m, a plodovi su sitni i dobro zaštićeni u tvrdoj ljusci. Plod makadamije oduvek je bio na ceni. Aboridžinima je zbog visokih prehrambenih i lekovitih vrednosti predstavljao jednu od osnovnih životnih namirnica - koristili su ga za lečenje i negu, a bio im je i sredstvo robne razmene.

Hladnim ceđenjem oraha makadamije na 35°C nastaje aromatično ulje makadamije koje ima zlatasto-žutu boju i blagu orašastu aromu.

Ulje makadamije kao prevencija i lek

Jedan od razloga zbog kojih je ulje makadamije posebno cenjeno među nutricionistima i kozmetičarima je činjenica da ovo ulje sadrži najviše nezasićenih masti u odnosu na ostala ulja - čak 80%. Iza njega je kokosovo ulje. Evo i malog poređenja: dok kašika ulja makadamije sadrži 11g nezasićenih (zdravih) masti, maslinovo ulje sadrži oko 9g. U svom sastavu sadrži i male količine omega-6 masnih kiselina, dok tek ostatak od 16% ide na zasićene masne kiseline. I na kraju, ovo ulje uopšte ne sadrži ozloglašene transmasti.

Zašto je sve ovo korisno za naš organizam? Najpre zbog toga što je dokazana preventivna uloga monozasićenih kiselina u nastanku srčanih bolesti, metaboličkih poremećaja (dijabetes) i nekih vrsta kancera, a ulje makadamije je bogato njima. Studije sprovedene na ljudima koji boluju od dijabetesa pokazale su da ukoliko redovno unose mononezasićene kiseline imaju manje oscilacije u vrednostima šećera u krvi.

Ulje makadamije bogato je i oleinskom kiselinom koja dokazano smanju je upalne procese u telu, podstiče pamćenje, umanjuje simptome astme i alergije, i na kraju povećava nivo testosterona. Oleinska kiselina kojom ovo ulje obiluje jedan je od izvora "dobrog" (HDL) holesterola, a njegovom upotrebom vrednosti "lošeg"(LDL) holesterola se smanjuju.

Hladno ceđeno ulje makadamije sadrži kombinaciju vitamina A i E i supstance skvalen, koji podstiču sintezu vitamina D, tako da se ovo ulje može primenjivati i kao prirodna zaštita od štetnog UV zračenja.

Kako sadrži visok nivo magnezijuma, ono takođe podstiče zdravlje kostiju, tkiva i ćelija, pozitivno utiče na nervni sistem i srčani ritam. Veoma često ovo ulje je jedan od sastojaka u mešavinama koje se lokalno nanose i utrljavaju za različite tegobe: glavobolju, probavne grčeve, prehlade, viroze i kašalj.

Zbog svih ovih osobina ulje makadamije uvek je preporuka i izbor svih koji biraju zdrav način života i gledaju na hranu kao lek. Poput kokosovog ulja i ulje makadamije pomaže pri mršavljenju, a u kombinaciji sa uljem lešnika (1:1) veoma je delotvorno u tretiranju celulita.

Ulje makadamije sadrži isti broj kalorija kao maslinovo ulje (jedna kašika sadrži 120cal). Međutim ovo ulje ima višu tačku zagrevanja u odnosu na maslinovo ulje (za 6,6°C). To u praksi znači da se ono slobodno može koristiti i za dinstanje i za prženje na visokim temperaturama, jer neće doći do nestanka zdravih materija u njemu. Uz to, jelima će dodati specifičnu egzotičnu orašastu aromu.

Savršena nega za kožu i kosu

Ulje makadamije idealno je za negu kože jer je bogato palmitoleinskeom kiselinom (25%) koja se nalazi u sastavu lipida mlade kože. U procesu starenja nivo ove kiseline opada, pa je ulje makadamije veoma delotvorno u ishrani i nezi zrele kože i smanjenju bora. Takođe, primenjuje se i za tretiranje osetljive i oštećene kože, npr. posle izlaganja suncu i solarijumu.

Ovo ulje nije viskozno (poput maslinovog ulja), već se brzo apsorbuje u kožu ne ostavljajući masni sloj, pa je često sastavni deo mešavina koje se koriste u kozmetičke svrhe.

Aromatično ulje makadamije veoma je delotvorno u nezi i dohrani suve i ispucale kose i temena, pa je nezaobilazan sastojak pakovanja i domaćih maski za kosu. U kombinaciji sa uljem kokosa i avokada kosi i temenu pruža potpuni tretman i oporavak. Deluje veoma brzo, pa već posle prve primene možete dobiti rezultate - sjajnu, zdravu i svilenkastu kosu. Apsorbuje se skoro trenutno nakon nanošenja i ne masti kosu i kožu glave.

Može se upotrebiti i na suvoj kosi, a naročito je efikasna zaštita pri peglanju i feniranju jer štiti od isušivanja, a vreme sušenja kose može smanjiti i do 50%.

Ulje makadamije sadrži priprodnu UV zaštitu, pa efikasno sprečava štetan uticaj sunčevog zračenja na kosu, zaustavlja krzanje i pucanje krajeva. Takođe, ono produžava vek trajanja boje kod farbane kose i sprečava da kosa izbledi.








Svi tekstovi objavljeni na sajtu prikupljeni su sa najboljom namerom. O svakom pitanju, predlogu ili informaciji iz tekstova pre primene terapije konsultujte lekara. Nemojte da odlažete odlazak lekaru ili da se oglušite o prepisanu terapiju zbog informacija procitanih na našem sajtu. Medicina veoma brzo napreduje u novim saznanjima.

Priroda i zdravlje | Lekovite biljke | Hrana kao lek | Dijeta | Blog | Kontakt | Uslovi koriscenja


SEO optimizacija sajta: TotalDizajn, Beograd | Prijatelj sajta: MsBalkan | Web dizajn: Mungosoft - 2022. Sva prava zadrzana